Mozaika: Łąka w ogrodzie
​​​​​​​Anna Aniśko​​​​​​​
Wydawca: Landszaft
Rok: 2024
Wydanie: I
Oprawa: miękka
Liczba stron: 244
Format: 189 x 246 mm
ISBN: 978-8-397020-60-3​​​​​​​
W czasach tak odczuwalnych skutków zmian klimatu, ubożejącej bioróżnorodności i degradacji środowiska naturalnego każda pozytywna zmiana w zakładaniu i prowadzeniu ogrodu jest na wagę złota. A tą zmianą mogą być ogrodowe mozaiki!
Mozaiki to roślinne założenia, które z powodzeniem zastępują tradycyjne trawniki, rabaty i kwietniki. Piękne, praktyczne i przyjazne przyrodzie, stanowią ogrodowe rozwiązanie na miarę naszych czasów. To namiastki dzikich łąk, gdzie kluczowy jest odpowiedni dobór gatunkowy: dopasowany do danego siedliska, budujący kilkupiętrową strukturę i zapewniający harmonijne połączenia kolorów, form i tekstur. Czy mozaiki są dla każdego? Jak wpływają na ogród, jego mieszkańców i otoczenie? Jakie rośliny najlepiej wybrać i jak je łączyć? Czy zawsze muszą to być gatunki rodzime? Czy ogród żwirowy może być mozaiką? Czy łąkę można wypalać? Komu potrzebna jest wysoka trawa?...
Na te i wiele innych pytań autorka odpowiada z pasją, dzieląc się hojnie swoją wiedzą i doświadczeniem, a przy tym pokazując inspirującą historię swojej drogi zawodowej oraz będącej jej rezultatem przemiany własnego ogrodu, który budzi się i staje tętniącą życiem oazą. Wspaniałą oprawę dla tej interesującej opowieści, a zarazem praktycznego poradnika, tworzą liczne fotografie, które niejedną osobę zachęcą do spotkań z przyrodą, i do wypróbowania mozaik we własnym ogrodzie.
Kompetentny i przystępny przewodnik dla każdego, kto jest zainteresowany przyrodą i szuka inspiracji oraz porad by uczynić swój ogród pięknym a zarazem przyrodzie przyjaźniejszym.

Takiej książki jeszcze nie było! W jednym miejscu znajdziemy interesujące informacje o przeróżnych łąkach w wielu miejscach na świecie, a także o łąkach w Polsce, ich klasyfikacji i rosnących w nich roślinach. A także praktyczne informacje o tym jak w ogrodach tworzyć namiastki łąk, nazwane przez autorkę mozaikami. Poznamy wiele gatunków roślin oraz sprawdzone sposoby na ich łączenie i układanie w trwałe i piękne kompozycje.

Książka wypełniona jest praktycznymi informacjami o roślinach, na których można polegać, o tym, gdzie najlepiej rosną, jak rosną, kiedy kwitną, jak je łączyć i układać w piętra. Ważną informacją jest wyraźne zaznaczanie, które gatunki są naszymi rodzimymi i jak je w ogrodzie wykorzystać.

Książka ta to nie zestaw suchych informacji, a wręcz przeciwnie, jest to opowieść o pasji, miłości do roślin i przyrody, której rezultatem są mozaiki, mające moc by zmienić nasze ogrody!

Opisując swoje spotkania z przyrodą w przeróżnych miejscach na świecie autorka zachęca do poświęcenia naturalnym zbiorowiskom roślin, a w szczególności łąkom, więcej uwagi. Ważnym wprowadzeniem jest część książki opisująca zbiorowiska łąk, ich botaniczne bogactwo i znaczenie dla naszego środowiska.

To cię zainteresuje

Back to Top