O nas​​​​​​
Nasze biuro projektowe tworzą Anna Aniśko i Tomasz Aniśko. Jesteśmy partnerami zarówno w życiu jak i w pracy od ponad 30 lat. Poznaliśmy się dzięki roślinom i to fascynacja nimi sprawiła, że wspólnie zajęliśmy się projektowaniem ogrodów. Ogrody dla nas to nie tylko praca, ale i sposób na życie. Każdą wolną chwilę przeznaczamy na wizyty studyjne w ogrodach botanicznych i zabytkowych, w parkach, na odkrywanie nowych roślin w naturze, na obserwacje i zachwyt nad tymi już wcześniej poznanymi. Szczególną admiracją obdarzamy drzewa, a najbardziej te stare. Swoje pierwsze wspólne ćwierćwiecze przeżyliśmy w Stanach Zjednoczonych, gdzie z atlasami roślin w ręku wędrowaliśmy po parkach narodowych i stanowych, poznając i zachwycając się dziką przyrodą. Rozbudzony wówczas podziw dla natury i szacunek dla środowiska to wartości, które do dziś stanowią podstawę naszej działalności projektowej.
Anna od zawsze pasjonowała się roślinami. Dzieciństwo spędziła wśród łąk i lasów pogórza izerskiego. Nazwy łacińskie drzew poznawała już w szkole podstawowej, podczas spacerów z ojcem. Mając talent plastyczny często rysowała i malowała kwiaty. W końcu swe zainteresowania rozwinęła w profesję, stając się ogrodniczką, ilustratorką botaniczną i architektką krajobrazu. Tomasz to naukowiec, podróżnik, odkrywca i pisarz. Jego zainteresowanie folklorem związanym z roślinami i historią roślin zaowocowało kilkoma książkami. Tomasz zjechał świat, biorąc udział, a także organizując, ekspedycje botaniczne do ponad 30 krajów.
Kształciliśmy się na uniwersytetach w Polsce i Stanach Zjednoczonych: Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, University of Georgia, Temple University i University of Pennsylvania. Anna, z wykształcenia magister ogrodnictwa (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) oraz magister architektury krajobrazu (MLA, Temple University) wnosi do projektów fascynację roślinami oraz dogłębne zrozumienie ekologii i funkcjonowania środowiska, podparte rozległą wiedzą zdobytą na dwóch fakultetach oraz trzydziestoletnią praktyką, zarówno w Polsce jak i w Stanach Zjednoczonych. Tomasz, doktor nauk ogrodniczych (PhD, University of Georgia) wykorzystuje w projektowaniu szeroką wiedzę dotyczącą roślin, środowiska, krajobrazu i zjawisk kulturowych określających stosunki między człowiekiem i przyrodą.
Poza prowadzeniem własnego studia projektowego zdobywaliśmy międzynarodowe doświadczenia pracując i odbywając staże w wielu instytucjach i firmach: Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Royal Horticultural Society Garden w Wisley, Morris Arboretum w Filadelfii, University of Georgia w Athens, Longwood Gardens w Kennett Square, Temple University w Filadelfii, Ray Ott & Associates w West Chester i Bernardon Architects w Kennett Square.
Wachlarz doświadczeń Anny obejmuje założenia ogrodowe przy prywatnych rezydencjach, plany zagospodarowania przestrzeni i założeń roślinnych towarzyszących osiedlom, obiektom komercyjnym i instytucjom publicznym, oraz rekultywację zdegradowanego środowiska. Długoletnie zaangażowanie w opracowywaniu dzikiej flory Pensylwanii umożliwiło Annie poznanie mechanizmów sterujących dynamiką zdrowych ekosystemów i ich znaczenia dla sukcesu projektowanych przestrzeni, niezależnie od ich umiejscowienia. Jako wykładowca Temple University prowadzący zajęcia z projektowania Anna przekazywała swe doświadczenie i pasję studentom architektury krajobrazu i ogrodnictwa.
Tomasz wykładał na uczelniach w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Przez wiele lat był kustoszem kolekcji roślin w sławnych ogrodach Longwood koło Filadelfii, jednej z największych w Ameryce. Jego doświadczenia związane z poszukiwaniem i zbieraniem nowych roślin na kilku kontynentach oraz badaniem ich przydatności do uprawy są nieocenione dla tworzenia ogrodów, przestrzeni publicznych i krajobrazów, które harmonijnie wpisują się w istniejący kontekst przyrodniczy i kulturowy. Dzięki dwudziestoletniej współpracy Tomasza z wieloma ogrodami botanicznymi i innymi instytucjami publicznymi, projekty powstające w naszej pracowni wyróżniają się dogłębnym zrozumieniem potrzeb ich użytkowników.
Nasza praca została kilka razy pochwalona. Otrzymaliśmy wyróżnienia za pracę projektową, badawczą, pisanie książek oraz działania mające pozytywny wpływ na lokalne społeczności. Nagradzały nas American Society of Landscape Architects (Honor Award in Planning and Analysis, Award of Merit PA/DE Chapter, Honor Award PA/DE Chapter), American Horticultural Society (B.Y. Morrison Communication Award), Council on Botanical and Horticultural Libraries (Award of Excellence in Horticulture) oraz Fundacja na Rzecz Collegium Polonicum (Biznes Wrażliwy Społecznie).
Współpracujemy z klientami, którzy świadomie, z pełnym przekonaniem wybierają nasze biuro projektowe, ponieważ poszukują rozwiązań, które uczynią otoczenie pięknym, przyjaznym przyrodzie, zdrowym i praktycznym. Projektujemy dla tych klientów, którym droga jest przyroda i życie w zgodzie z nią i którzy cenią sobie wyrafinowaną estetykę połączoną z prostotą i użytecznością.
A żeby dotrzeć do jeszcze szerszego grona zainteresowanych odbiorców, naszą wiedzą, doświadczeniem i pasją dzielimy się pisząc książki. Podejmujemy w nich rozmaite tematy związane zarówno z roślinami, przyrodą i ogrodami.
Back to Top